Sorsolásos játék (tombola)
Cikksorozatunk előző részében az ajándéksorsolásokról írtunk, ma a tombolával kapcsolatos tudni valókat foglaljuk össze.
Fontos szabály, hogy nem kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályának (SZEF) engedélye a nem folyamatosan szervezett sorsolásos játékhoz, ha
-
sorsjegyet kizárólag a sorsolás helyszínén jelenlévők között árusítják
-
a kibocsátott sorsjegyek száma az 5000 db-ot, vagy az összes értéke az 500 000 Ft-ot nem haladja meg
-
a nyeremények fogyasztói áron számított összértéke, vagy a kisorsolásra kerülő pénzösszeg a kibocsátott sorsjegyek összes értékének 80%-át meghaladja.
A szervező köteles a játékot annak lebonyolítása előtt legalább 10 nappal a SZEF felé bejelenteni. A bejelentésnek tartalmazni kell a következő adatokat:
-
a szervező neve, lakóhelye
-
a sorsjegyek ára
-
a kibocsátásra kerülő sorsjegyek darabszáma
-
a sorsjegyek egyedi azonosításra alkalmas jelzés (pl. sorszám)
-
a sorsolásos játék nyereményalapja
-
a sorsolásos játék nyerőosztályai, a nyeremények leírása, és értéke, a nyeremény azonosításának, érvényesítésének és kifizetésének módja
-
a sorsolás helye, ideje és lebonyolításának szabályai
A bejelentés illetékköteles, melynek mértéke jelenleg 3 000 Ft. Az illetéket illetékbélyeg formájában kell leróni a bejelentésen.
A játék lebonyolítása csak akkor tekinthető jogszerűnek, ha a sorsolás helyszínén lévők között történő értékesítésre, a kibocsátott sorsjegyek darabszámára, értékére és a kisorsolandó nyeremények értékére vonatkozó jogszabályi feltételek együttesen megvalósulnak. Amennyiben ettől eltérő módon szervezik a játékot, az engedély nélkül szervezett szerencsejáték szervezésének minősülhet, mely tevékenység 500.000 Ft-tól 10.000.000 Ft-ig terjedő összegű bírság kiszabásával szankcionálható.
A sorsolási eseményt megelőző 10 napon belül a bejelentés-köteles játék szervezőjének felügyeleti ellenőrzésért igazgatási-szolgáltatási díjat kell fizetni. A fizetendő igazgatási-szolgáltatási díj összege a nem folyamatosan szervezett sorsolásos játék (tombola) nyereményalapjának 1 ezreléke, de legalább 5.000 Ft.
A sorsoláson közjegyző jelenléte kötelező. Ez a törvényi rendelkezés biztosítja a játék tisztaságát, illetve védi a játékosok érdekeit. Törvényi előírás a hatósági ellenőrzés lehetőségének biztosítása is.
A játékban kisorsolt nyeremények mentesek a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség alól.
A kisorsolt nyeremények átvételéről a sorsolás napját követő 90 napon belül kell gondoskodni. A szervező az át nem vett nyeremények összegét köteles játékadó címén bevallani és a nyeremény átvételére nyitva álló határidő lejártát követő hónap 20. napjáig a központi költségvetésbe befizetni. Tárgynyeremény sorsolás esetén a nyereménytárgy forgalmi értékének megfelelő összeget kell befizetni.
Ha a játékot különböző helyszíneken és időpontokban tartott esemény, vagyis rendezvénysorozat keretében kívánják lebonyolítani, ez esetben azt minden egyes sorsoláshoz kapcsolódóan külön-külön be kell jelenteni és a sorsolásos játék jogszabályi előírásainak minden egyes alkalommal külön-külön meg kell felelni.
A sorsolásos játék lebonyolításáról a nyeremények átvételére nyitva álló határidő lejártát követő 30 napon belül végelszámolást kell készíteni és benyújtani a SZEF-hez. Csatolni kell a végelszámoláshoz a sorsoláshoz készült közjegyzői okirat hiteles példányát is.
A bejelentés-köteles sorsolásos játék szabályainak megszegése esetén a SZEF a sorsolásos játék folytatását a helyszínen felfüggesztheti és bírságot is kiszabhat, valamint annak szervezőjét eltilthatja sorsolásos játék lebonyolításától.
Cikksorozatunk következő részében az árumintákról olvashatnak majd.